LITTLE ROCK — Conway High’s girls claimed a title, while the boys finished second to Little Rock Catholic last weekend at the Central Region Swimming and Diving Championships.

The girls compiled 531 points to Mount St. Mary at 369. The Wampus Cats boys had 462 points to champion Catholic’s 552.

Ten girls and 11 girls from Conway qualified for the state championships this weekend at Fayetteville.

Conway’s girls won the 200 medley relay and the 400 freestyle.

The Lady Cats’ Joceyln Woo, Danielle Burnside, Jenny Courtway and Alyssa Blumenberg went one-two-three-four in the 100 breaststroke.

Also winning for Conway were: Corissa Calico, 200 free; Annie Courtway, 200 IM; Danielle Burnside, 50 freestyle; Jocelyn Wood, 100 butterfly; Sydney Haldeman, 500 freeestyle.

Katherine King of Vilonia was second in the 500 freestyle.

St. Joseph’s Elise Williams was seventh in the 200 freestyle and 11th in the 50 freestyle.

The Faulkner County results:

Girls 200 medley relay: 1. Conway.

Boys 200 medley relay: 2. Conway.

Girls 200 freestyle: 1. Corissa Calico; 3. Katherine King, Vilonia; 7. Elise Williams, St. Joseph; 9. Taylor Routt; 15. Hannah Lane.

Boys 200 freestyle: 6. Landen Ward; 9. Kevin Spatz; 12. Trevor Ferguson; 13. Ben Martin.

Girls 200 IM: 1. Annie Courtway; 3. Sarah Spellman; 4. Gabriela Zambrano.

Boys 200 IM: 2. Josh Spellman; 7. Robbie Courtway; 10. Mitchell Eason; 12. Chance Townsell.

Girls 50 free: 1. Danielle Burnside; 6. Paige Valentine; 11. Elise Williams, St. Joseph; 14. Routt.

Boys 50 free: 2. Tyler Crosson; 4. Jack Treat; 23. Royer Ramirez.

Girls 1-meter diving: 2. Paige Valentine; 3. Grace Goode.

Boys 1-meter diving: 2. Luke Martin; 3. Jolyon Larson; 4. Allen Courtway; 5. Dylan Cavender.

Girls 100 butterfly: 1. Joceyln Woo; 3. Marina Pearson; 7. Sydney Stoner; 10. Sarah Spellman.

Boys 100 butterfly: 2. Crowson; 5. Robbie Courtway; 11. Ramirez.

Girls 100 freestyle: 2. Calico; 5.Pearson; 11. Maegan Wade; 18. Rachel Ford.

Boys 100 freestyle: 2. Chas Martin; 4. Landen Ward; 7. Kevin Spatz; 11. Ben Martin.

Girls 500 freestyle: 1. Sydney Haldeman; 2. Katherine King, Vilonia; 5. Sydney Stoner; 7. Alyssa Blumenberg; 10. Laren Cain.

Boys 500 freestyle: 7.Colton Howser; 8. Allen Courtway; 9. Luke Sanders; 10. Trevor Ferguson.

Girls 200 freestyle relay: 2. Conway

Boys 200 freestyle relay: 2. Conway.

Girls 100 backstroke: 2. Haldeman; 3. Annie Courtway; 10. Gabriela Zambrano; 13. Meagan Wade.

Boys 100 backstroke: 2. Chas Martin; 5. Jack Treat; 12. Chance Townsell; 14. Colton Howser.

Girls 100 breaststroke: 1. Woo; 2. Danielle Burnside; 3. Jenny Courtway; 4. Alyssa Blumenberg.

Boys 100 breaststroke: 3. Josh Spellman; 10. Luke Martin; 14. Mitchell Eason; 15. Luke Sanders.

Girls 400 freestyle relay: 1. Conway

Boys 400 freestyle relay: 2. Conway.

Girls team totals: 1. Conway, 531; 2. Mount St. Mary, 369; 3. Pulaski Academy, 238; 4. North Little Rock and LR Central, 222; 6. LR Parkview, 79; 7. Vilonia, 33; 8. CAC, 24; 9. St. Joseph, 18; 10. Russellville 12; 11. LR McClellan.

Boys team totals: 1. LR Catholic, 552; 2. Conway, 462; 3. North Little Rock, 276; 4. Little Rock Central, 217; 5. Russellville, 167; 6. LR Parkview, 112; 7. PA, 110.