The girls gymnastics team from Sonshine Academy had some high finishes in two January meets.

At the Flame Winter Invitational at Fort Smith, Sonshine’s Level 4 team placed first with a team score of 110.625. Team members were Lily Douglas, Audrey Kendrick, Ellen Evatt, Katie Beth Smith, Melaina Taylor, Naomi Young, Brinkley Schlinker, & Kirah Zulliger. The Level 5 team of Payton Leach, Abigail Robinson, Madeline Anderson, Anna Kathleen Harris, Sarah Barnard, & Bethany Stubbs placed fifth with a score of 103.225. The Level 6 team of Julia King, Abigail Robnett, Kenley Mobley, Jillian Cliburn, Keely Crass, Haley Claire Mathis and Paige Johnson placed third, scoring a 103.1.

The Aspire Coed Invitational at Rogers proved to be a much stiffer competition with gymnasts from four states participating.

Sonshine Academy’s performance was highlighted by a season high team score of 111.00 by the Level 4 team. The score earned the team sixth place but the group was just 0.5 away from third place.

Individual results were highlighted by a 1st place all-around performance by 8 year old Level 4 gymnast, Lily Douglas, who scored a 37.525. She also placed 1st on bars, beam and floor and third on vault.

At Level 6, Julia King (10 years) won the vault. Other top 3 finishers were: Melaina Taylor (9 years), Level 4, 2nd bars, 3rd beam, 3rd floor, and 2nd all-around; Abigail Robinson (10 years), Level 5 — 2nd floor; Anna Kathleen Harris (11 years), Level 5 — 2nd bars; Paige Johason (14 years), Level 6 — second bars.

The girls gymnastics teams are coached by Mieke Corbitt, Sax Engel, Lauren Mohlke and Scott Wright.

Flame Invitational

In the individual competition, Sonshine gymnasts won all-around titles, 11 won at least one individual event, and 13 others placed in the top 3.

All-around winners were: Katie Brown, Level 3 (11 & up), Lily Douglas, Level 4 (8 yrs), Melaina Taylor, Level 4 (9 yrs), Kirah Zulliger-Level 4 (11 yrs), & Paige Johnson-Level 6 (14 yrs).

Individual event winners were:

Level 3: Brooklyn Pratt (5 yrs), bars; Baylei Swaim (8 yrs) T1, bars; Kelcie Watson (8 yrs) T1, bars; and Katie Brown, vault, bars, beam, and floor.

Level 4: Lily Douglas, vault, bars, beam, and floor; Katie Beth Smith (9 yrs), beam; Melaina Taylor, vault, bars and floor; Brinkley Schlinker (11 yrs), vault; and Kirah Zulliger, beam and floor.

Level 6: Haley Claire Mathis (12 yrs), floor; Paige Johnson, Vault, bars and floor.

Aspire Invitational

Other top 3 finishers were:

Level 3: Mia Fortson (5 yrs) 2nd on vault and bars, 3rd on floor; Carson Foster (5 yrs), 3rd on bars, 2nd on beam and 2nd all-around; Kamryn Hogan (9 yrs), 2nd on bars, 3rd on beam, and 3rd all-around; Emma iner (9 yrs) – 2nd on vault, 3rd on bars, 2nd on floor, and 2nd all-around.

Level 4: Audrey Kendrick (8 yrs), 3rd vault, 2nd bars, beam, floor and all-around; Ellen Evatt (9 yrs), 3rd bars; Naomi Young (9 yrs), 2nd bars, 3rd floor and all-around.

Level 5: Abigail Robinson (10 yrs), 3rd floor; Madeline Anderson (11 yrs), 2nd vault; and Anna Kathleen Harris (11 yrs), 3rd bars.

Level 6: Julia King (10 yrs) 2nd bars, 3rd floor; and Keely Crass (12 yrs) 3rd floor.

Level 8: Taylor Joe-Conway (12 yrs), 2nd vault and floor.