City results

City League Flag Football

Thursday, Oct. 20

Quick-It 32, Deep Threat 0

Pass & TDs 20, Team Elite 18

Simon Home 19, Pass & TDs 6

Simon Home 56, Young Gunz 0

Bad Intentions 34, Wolfpack 20

Washing Up 7, Wildcat Express 0 (F)

C-Way Swag 21, Flag Snatchers 6

Gametime Supply 36, Team DU 6

Dragonfish 16, Roughnecks 15

R&C 14, Bulldozers 13

Scout Team 7, Conway PD 0 (F)

Tuesday, Oct. 25

Scout Team 34, Innovative Stone 13

C-Way Swag 18, Washed Up 1

Gametime 47, Orange Crush 0

Simon Home 29, Orange Crush 6

Bad Intentions 32, Dragonfish 6

Bulldozers 7, Deep Threat 0

Team Elite 19, Young Gunz 6

TeaDU 31, Young Gunz 19

R&C 33, Wolfpack 6

Quick-it 47, Roughnecks 12

Wildcat Express 14, Conway PD 12

Rivals 26, Flag Snatchers 18

Fall Baseball

Saturday

Minor League

Nebraska 11, Auburn 5

Auburn 10, Notre Dame 9

Florida 18, Notre Dame 1

Ohio State 12, Florida 5

Georgia Tech 12, Ohio State 7

Nebraska 12, Georgia Tech 11

Texas A&M 9, Oregon State 8

Oregon State 11, UNC 8

Texas A&M 14, UNC 13

Buddy League

Texas A&M 5, LSU 2

Texas A&M 4, UNC 3

Washington 13, UNC 5

Washington 11, Colorado State 7

Michigan 10, Auburn 5

Georgia Tech 8, Auburn 4

LSU 7, Georgia Tech 4

Oklahoma State 13, Colorado State 3

Oklahoma State 17, Clemson 8

Michigan 10, Clemson 9

Major League

Texas Tech 7, Oklahoma 2

Oregon State 11, Oklahoma 5

Tennessee 18, Oregon State 2

Texas 5, Florida 4

Florida 10, Michigan 1

Miami 10, Michigan 6

Miami 3, Arkansas 3 (tie)

Arkansas 5, Tennessee 4

Running results

Soaring Wings Half-Marathon

Runners from Faulkner County finishing in top 5 in their divisions

FEMALE DIVISION

Heather Mainord, 1:30: 57, First Masters(40+)

Mary Swindle, 1:33:19, Second 30-34

Angie Swaim, 1:33:53, Second Masters

Terri Johnson, 1:42:36, Second 45-49

Bernita Lovelace, 1:45:18, Second 55-59

Cindy Stage, 1:47:08, Fourth 45-49

Jordan Fisher, 1:48:49, Second 20-24

Laura Broederdorf, 1:49:51, Fourth 20-24

Angie Schichtl, 1:50:55, Fifth 45-49

Kayla Guilliams, 1:52:03, First  14-19

Cathy Rougeau, 1:53:44, Fifth 50-54

Alexi Dather, 2:01:53, Second  14-19

Leah Riner, 2:04:37, Fourth 14-19

Linda Sigler, 2:18:44, Fourth 60-64

Mary Acott, 3:37:37, Third 70-74

MALE DIVISION 

David Chinchilla, 1:22:12, First 20-24 

Karl Lenser, 1:22:49, First GrandMaster(50+)

Luke Porter, 1:23:15, First 35-39

Nathan Billing, 1:23:46, Second 25-29

Justin Hawkins, 1:24:28, Second 35-39

Alan Stone, 1:25:12, Second 45-49

Nolan Carter, 1:28:42, Third 35-39

Jay Stephens, 1:30:08 , Fourth 20-24

Zach Smith, 1:31:27, Fifth 20-24

Henry Hawk, 1:42:55, First Senior(60+)

Sam Codemo, 1:56:31, Third 14-19

Austin Ellis, 1:58:00, Fourth 14-19

Stuart Ripley, 2:00:18 Fifth 14-19