Six Faulkner County teams wrapped up state tournament berths in four classifications Friday night.

The Conway boys will go into next week’s 7A state tournament as the No. 4 seed from 7A/6A Central. They will play Fort Smith Northside at 8:30 p.m. Thursday at Cabot’s new gymnasium. 

The CHS girls are the No. 6 seed from the Central Conference and will play Fort Smith Southside, the third seed from the West at 1 p.m. at Cabot.

Vilonia’s girls clinched the second seed from 5A-West with a 44-33 win at Siloam Springs. The boys, who did not qualify for the tournament, lost, 70-48. The Lady Eagles will head to Paragould for the 5A tourney hosted by Greene County Tech.

At Magnet Cove, St. Joseph’s girls rallied from a 27-21 deficit to defeat Magnet Cove and move into Saturday night’s championship against England in the 2A East Regional. The Lady Bulldogs already had clinched a berth in the state tournament at Cedar Ridge.

Mount Vernon-Enola’s girls surged into the 3-1A Regional at Stephens with a 60-42 victory over Blevins. 

Guy-Perkins girls, who defeated host Stephens, 48-32, on Thursday, lost 65-54 to Nevada County in Friday’s semifinals.

Both the MV-Enola and Guy-Perkins girls will play in next week’s Class A tournament at Southern Arkansas University in Magnolia.

City results

ADULT BASKETBALL

Wednesday, Feb. 15

Men

Tech 9 62, Hawks B’s 45

BLocking out 53, Rim Rockers 51

Players Only 74, Antioch 66

Swagger 58, Harris Concrete 31

No Names 51, Transplants 40

Team Elite 67, Lights Out 62

Simon Home 67, HP Beast 47

Goodfellas 58, Hollis Agency 45

Hackers 56, Dish N’ Swish 41

Warhawks 63, The Mule 40

Women

Market Place 84, Lady Wolfpack 32

Thursday, Feb. 16

Men

Hollis Agency 69, Pictures Etc. 56

Showtime 72, Harris Concrete 64

Conwaycars 52, Burgundy Brigade 49

Los Campeones 75, Sweet Dreams 74

Diamond Ice 2, Cereal Killers 0 (F)

Team DU 51, Fletcher 35

Fastbreak 67, Hawks B’s 53

Women

Mario Thomas 2, Big Ballin’ 0

Friday, Feb. 17

The Bulldogs 78, Alpha Omega 70

WOlfpack 75, Sham Yao 52

Initowinit 97, Fletcher Smith 61

Blocking Out 50, Burgundy Brigade 49

R&C 36, Transplants 30

Diamond Ice 2, Dish N’Swish 0 (F)

Warhawks 2, Cereal Killers 0 (F)

Women

Mario Thomas 59, See Jane Dunk 31

Tuesday, Feb. 21

Women

See Jane Dunk 2, Lady Wolfpack 0 (F)

Market Place 54, Big Ballin 22

Men

Goodfellas 65, HP Beast 49

R&C 44, Rim Rockers 34

Scared Shotless 46, Lights Out 36

Team Elite 86, Tech Nine 55

The Mule 63, Hackers 57

Conwaycars 54, No Names 46

Wednesday, Feb. 22

Men

Sweet Dreams 2, Players 0 (F)

Harris Concrete 2, Antioch 0 (F)

Team Eilte 68, Scared Shotless 47

Hollis Agency 70, Alpha Omega 50

Fastbreak 57, Team DU 53

HPBeast 65, The Bulldogs 62

Los Campeones 63, Showtime 51

Initowinit 92, Hawk’s B’s 65

Thursday, Feb. 23

Men

Harris Concrete 2, Players Only 0 (F)

Sweet Dreams 2, Showtime 0 (F)

Lights Out 44, Fletcher 34

Hollis Agency 54, The Bulldogs 38

Sham Yao 53, Team DU 51

Pictures Etc. 58, Alpha Omega 55

Los Campeones 59, Antioch 48

Wolfpack 90, Tech Nine 43