LOG CABIN DEMOCRAT

LITTLE ROCK — Conway’s girls swam to victory while the boys finished second to Little Rock Catholic last weekend in the Central Arkansas Season Ending Invitational, hosted by Catholic at the University of Arkansas-Little Rock natatorium.

The Lady Cats had 352 points to outdistance second-place Little Rock Central, 272. In the boys division, Conway accumulated 310 points to finish behind Catholic, 379.

Winning individual events for Conway were: Jolyon Larson, boys 1-meter diving; and Tyler Crosson, boys 50 and 100 freetyle. The CHS girls’ 200 freestyle relay team of Danielle Burnside, Sydney Stoner, Marina Pearson and Jenny Courtway also finished first.

CHS athletes finished second were the boys 200 medley relay, Julia Pettit, girls 1-meter diving; Josh Spellman, 200 and 100 freestyle; Burnside, girls 200 IM; Landen Ward, boys 50 freeestyle; Pearson, girls 200 freestyle; and Taylor Routt, girls 500 freestyle.

The Conway results

Girls 1-meter diving: 2. Julia Pettit; 3. Grace Goode; 4. Sondra Claire Sellers.

Boys 1-meter diving: 1. Jolyon Larson; 3. Kyle Alexander; 5. Scotty Alexander.

Girls 200 medley relay: 3. CHS (Jenny Courtway, Danielle Burnside, Marina Pearson and Sydney Stoner).

Boys 200 medley relay: 2. CHS (Tyler Crosson, Josh Spellman, Landen Ward and Robbie Courtway).

Girls 200 freestyle: 5. Jenny Courway; 18. Claire Valentine; 19. Shelby Rye; 22. Chaylin Garrett.

Boys 200 freestyle: 2. Josh Spellman; 15. Mark Wilson.

Girls 200 IM: 2. Danielle Burnside; 3. Marina Pearson; 7. Leah Ricafrente; 9. Sarah Spellman.

Boys 200 IM: 6. Ward; 11. Robbie Courtway; 15. Chance Townsell.

Girls 50 freestyle: 28. Rachel Ford; 35. Venus Wright; 36. Haley Kinggard; 37. Sabrina Cook.

Boys 50 freestyle: 1. Tyler Crosson; 2. Landen Ward; 3. Luke Martin; 14. Allen Courtway.

Girls 100 butterfly: 5. Jenny Courtway; 10. Ricafrente.

Boys 100 butterfly: 10. Luke Sanders.

Girls 100 freestyle: 2. Pearson; 7. Sarah Spellman; 23. Sabriana Cook; 28. Venus Wright.

Boys 100 freestyle: 1. Crosson; 2. Josh Spellman; 12. Mitchell Eason.

Girls 500 freestyle: 2. Taylor Routt; 4. Stoner; 9. Hannah Lane.

Boys 500 freestyle: 5. Robbie Courtway; 8. Chance Townsell.

Girls 200 freestyle relay: 1. Conway (Burnside, Stoner, Pearson and Courtway).

Boys 200 freestyle relay: 5. Conway (Luke Martin, Townsell, Sanders and Robbie Courtway)

Girls 100 backstroke: 5. Stoneer; 13. Lane; 18. Ford; 24. Rye.

Boys 100 backstroke: 5. Martin; 21. Mark Wilson.

Girls 100 breaststroke: 3. Burnside; 10. Routt; 17. Valentine; 18 Kinggard.

Boys 100 breaststroke: 5. Allen Courtway; 10. Sanders